Myślenie wizualne, czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

myślenie wizualne

Myślenie wizualne i sketchnoting to pojęcia, które ostatnio zyskują na popularności. Co się za nimi kryje? Sketchnoting to po prostu notowanie z wykorzystaniem elementów wizualnych. Pewnie zdarzyło Ci się wykorzystywać taką formę.

Kiedy łączysz pismo, proste rysunki, strzałki, wychwytujesz najważniejsze rzeczy, stosujesz sketchnoting.

Myślenie wizualne to prosty sposób komunikowania się. To notowanie za pomocą połączenia słów, obrazków, ikon, strzałek, ramek, kolorów, zastępowanie treści prostym rysunkiem. Zamiast pisania ciągłego tekstu, wybierasz najważniejsze informacje, zapisujesz hasła, krótkie zdania, uzupełniasz prostym rysunkiem, ramką, kolorem.

Myślimy obrazami. Kiedy słyszysz „kawa” to pewnie widzisz obraz, a nie litery.

Pomyśl o znakach drogowych. Co lepiej trafia do odbiorców, tekst: Uważaj, zaraz może nadjechać pociąg, czy rysunek lokomotywy? Albo szyld: Prosimy nie palić papierosów, czy rysunek przekreślonego papierosa?

Myślenie wizualne jest wykorzystywane w różnych obszarach, np.:

-w edukacji,

-w biznesie,

-podczas szkoleń,

-lekcji,

-zajęć z dziećmi,

-webinarów,

-kursów,

-burz mózgów,

-wyznaczania celów, planowania,

-prezentacji,

-spotkań,

-w codziennym życiu.

sketchnoting

Każdy potrafi rysować. Może nie jak wybitny malarz, ale nie o to w myśleniu wizualnym chodzi. Liczy się pomysł, prostota, zrozumiałość, przedstawienie esencji wypowiedzi, a nie o talent plastyczny. Ważne, żeby notatki były zrozumiałe.

Ty też możesz się tego nauczyć.

Jakie zalety ma myślenie wizualne?

-sprzyja zapamiętywaniu,

-angażuje odbiorców,

-przyciąga uwagę,

-upraszcza przekaz,

-pozwala przekazać trudne rzeczy w łatwy sposób,

-zaciekawia,

-uatrakcyjnia przekaz,

-sprawia przyjemność,

-wyróżnia.

sketchnoting

Za pomocą prostych schematów, ikon, strzałek, kolorów, wzorów rysowania człowieka, cieniowania można rysować zrozumiałe notatki, flipcharty.

Notowania możesz uczyć się z internetu, podczas szkoleń, warsztatów. Inspiracje znajdują się także wokół nas, np. na ulicach, plakatach, w reklamach, na murach, nadrukach. Wszędzie tam, gdzie pojawia się obraz.

Więcej na temat myślenia wizualnego przeczytasz w tym wpisie: Jak wykorzystać myślenie wizualne

Notatki publikuję regularnie na Facebooku: Facebook-notatki

myślenie-wizualne-zastosowanie

Notatka z jednych z prowadzonych przeze mnie warsztatów przedstawia elementy rysunkowej notatki:

myślenie wizualne warsztaty

Powiązane wpisy

4 Replies to “Myślenie wizualne, czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?”

  1. To mi przypomina techniki myślenia wizualnego KaWa i KaGa, które poznałem z książek Very Birkenbihl. Znalazłem twoją grafikę na blogu Katarzyny Pszonickiej i chciałbym taką formę wizualizacji informacji umieścić u siebie na blogu.

    1. Cieszę się, że taka forma Ci się podoba. Jeśli mogłabym Ci w jakiś sposób pomóc, napisz do mnie wiadomość na adres z zakładki kontakt.

  2. Trafiłam na Twojego bloga z bloga Niemiecka Sofa, gdzie była Twoja notatka. Świetnie zobrazowałaś post z bloga. Obserwuję Cię na Facebooku i muszę przyznać, że robisz ciekawe rzeczy. Fajne połączenie języków z notowaniem. Pierwszy raz stykam się z czymś takim jak myślenie wizualne i takimi notatkami i jestem pod wrażeniem. Będę Cię obserwować.

    1. Bardzo mi miło :). Zachęcam także do robienia takich notatek. Bardzo fajnie się sprawdzają między innymi w nauce języków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *