Myślenie wizualne, czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

myślenie wizualne

Myślenie wizualne i sketchnoting to pojęcia, które ostatnio zyskują na popularności. Co się za nimi kryje? Sketchnoting to po prostu notowanie z wykorzystaniem elementów wizualnych. Pewnie zdarzyło Ci się wykorzystywać taką formę.

Kiedy łączysz pismo, proste rysunki, strzałki, wychwytujesz najważniejsze rzeczy, stosujesz sketchnoting.

Myślenie wizualne to prosty sposób komunikowania się. To notowanie za pomocą połączenia słów, obrazków, ikon, strzałek, ramek, kolorów, zastępowanie treści prostym rysunkiem.

Myślimy obrazami. Kiedy słyszysz „kawa” to pewnie widzisz obraz, a nie litery.

Pomyśl o znakach drogowych. Co lepiej trafia do odbiorców, tekst: Uważaj, zaraz może nadjechać pociąg, czy rysunek lokomotywy? Albo szyld: Prosimy nie palić papierosów, czy rysunek przekreślonego papierosa?

Myślenie wizualne jest wykorzystywane w różnych obszarach, np.:

-w edukacji,

-w biznesie,

-podczas szkoleń,

-lekcji,

-zajęć z dziećmi,

-webinarów,

-kursów,

-burz mózgów,

-wyznaczania celów, planowania,

-prezentacji,

-spotkań,

-w codziennym życiu.

sketchnoting

 

Każdy potrafi rysować. Może nie jak wybitny malarz, ale nie o to w myśleniu wizualnym chodzi. Liczy się pomysł, prostota, zrozumiałość, przedstawienie esencji wypowiedzi, a nie o talent plastyczny. Ważne, żeby notatki były zrozumiałe.

Ty też możesz się tego nauczyć.

Jakie zalety ma myślenie wizualne?

-sprzyja zapamiętywaniu,

-angażuje odbiorców,

-przyciąga uwagę,

-upraszcza przekaz,

-pozwala przekazać trudne rzeczy w łatwy sposób,

-zaciekawia,

-uatrakcyjnia przekaz,

-sprawia przyjemność,

-wyróżnia,

-zostaje w pamięci.

 

Za pomocą prostych schematów, ikon, strzałek, kolorów, wzorów rysowania człowieka, cieniowania można rysować zrozumiałe notatki, flipcharty.

Lubię notować wizualnie i wiem, że myślenie wizualne działa. Swoją przygodę z myśleniem wizualnym rozpoczęłam będąc dzieckiem w szkole. Nawet o tym nie wiedziałam. Rysowałam później podczas studiów, warsztatów, szkoleń. Były to proste notatki. Rysunkowe notatki towarzyszyły mi od zawsze.

Później dowiedziałam się, że istnieje coś takiego, jak myślenie wizualne i zainteresowałam się tym tematem.

Notowania możesz uczyć się z internetu, podczas szkoleń, warsztatów. Inspiracje znajdują się także wokół nas, np. na ulicach, plakatach, w reklamach, na murach, nadrukach. Wszędzie tam, gdzie pojawia się obraz.

Jakie masz doświadczenia ze sketchnotingiem? Tworzysz rysunkowe notatki? Daj znać w komentarzu.

W zakładce notatki na stronie możesz zobaczyć przykłady notatek, które rysuję. Jeśli nie masz czasu, a chciałbyś/chciałabyś mieć notatkę do Twojego podcastu, webinaru, na portale społecznościowe, lekcje, napisz do mnie: maciejewska.coach@gmail.com lub skontaktuj się za pomocą Facebooka.

 

 

Powiązane wpisy

2 Replies to “Myślenie wizualne, czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?”

  1. To mi przypomina techniki myślenia wizualnego KaWa i KaGa, które poznałem z książek Very Birkenbihl. Znalazłem twoją grafikę na blogu Katarzyny Pszonickiej i chciałbym taką formę wizualizacji informacji umieścić u siebie na blogu.

    1. Cieszę się, że taka forma Ci się podoba. Jeśli mogłabym Ci w jakiś sposób pomóc, napisz do mnie wiadomość na adres z zakładki kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *