Co tracisz będąc Smombie?

życie bez smartfona, smombie

Zdarzają Ci się sytuacje, kiedy coś robisz, potrzebujesz koncentracji i nagle coś się rozprasza? Kradnie Twój czas. Odwraca uwagę. Spoglądasz w kierunku smartfona. Trzeba być przecież na bieżąco.

Wiesz, ile razy w ciągu dnia sięgasz po telefon?

Pewnie jest Ci trudno znaleźć odpowiedź, bo chwytamy za smartfony automatycznie.

Z badań przeprowadzonych w 2015 roku przez brytyjskich psychologów wynika, że ludzie używają telefonów dwa razy częściej niż myślą.

Wpatrzeni w ekran stają się Smombie.

Smombie jest niemieckim słowem okrzykniętym w 2015 roku młodzieżowym słowem roku. To neologizm złożony z dwóch wyrazów: Smartphone + Zombie = Smombie. Oznacza osobę myślami odciętą od otaczającej rzeczywistości, bo właśnie patrzy w telefon. Zanurza się w wirtualnym świecie. Zabiera telefon wszędzie. Korzysta z niego bezpośrednio przed snem. Dzień zaczyna od przywitania się ze smartfonem.

Smombies stwarzają szczególne zagrożenie na ulicach, dlatego w Honolulu wprowadzono zakaz patrzenia w smartfony na przejściach dla pieszych. Za złamanie zakazu grozi kara od 15 do 99 dolarów.

Pewnie się zgodzisz, że Smombies widzisz każdego dnia,  nie tylko na ulicy, ale też w pracy, parku, restauracji, autobusie… Prawie wszędzie.

Wybrałam się wczoraj na kawę do kawiarni. Obserwowałam, co dzieje się wokół mnie. Przy stoliku obok siedziała rodzina z dwójką dzieci. Nie rozmawiali ze sobą. Każdy był wpatrzony w telefon. Spędzili czas w milczeniu.  Przyszli razem, a byli oddzielnie.

Zdarza Ci się być Smombie? Jeśli tak, to zastanawiałaś/zastanawiałeś się, co tracisz, kiedy co kilka minut patrzysz na telefon?

Może właśnie bliska osoba Cię potrzebuje. Od kilku dni bezskutecznie usiłuje powiedzieć Ci coś ważnego. Twoje dziecko prosi o chwilę uwagi, ma coś fajnego do pokazania.

Z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Essex wynika, że telefony mogą wpływać negatywnie na relacje międzyludzkie. Osoby, które prowadziły rozmowy, podczas gdy smartfon był w pobliżu, odczuły niższą jakość relacji i mniejsze zaufanie do partnera. Uczestnicy eksperymentu mieli wrażenie, że nie są z partnerem same. W każdej chwili ktoś mógł zadzwonić i przerwać rozmowę.

Wyjazd na urlop. Wokół Ciebie piękne krajobrazy, nowi ludzie, inna kultura i smartfon w zasięgu ręki. Ulotne chwile. Tego nie uchwycisz na zdjęciu.

Zwracasz uwagę na ludzi wokół Ciebie wpatrzonych w smartfony? Co ich omija? Co nas omija?

A gdyby tak od czasu do czasu ograniczyć korzystanie z telefonu. Przejść na tzw. digital detox. Cieszyć się chwilą, obecnością drugiej osoby, rozmową, otoczeniem…

Zdarza Ci się być Smombie?

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *