Jak nauczyć się mówić w języku obcym?

jak nauczyć się mówić w języku obcym

Jeśli uczysz się języka, to pewnie zależy Ci na swobodnym porozumiewaniu się. Czasami zdarza się tak, że powstaje bariera językowa. Pisanie, gramatyka, czytanie, rozumienie ze słuchu idzie świetnie, a kiedy chcesz coś powiedzieć, nie czujesz się pewnie. Wcale nie musi tak być. Bariera językowa jest do pokonania. Możesz rozmawiać swobodnie.

Jak nauczyć się mówić w języku obcym?

Świetnym rozwiązaniem są rozmowy z obcokrajowcami, np. podczas spotkań organizowanych w różnych miastach, w trakcie wyjazdu, rozmowy online.

Nie martw się jednak, jeśli nie masz takiej okazji lub takie sytuacje zdarzają się rzadko.

Może dziwnie to zabrzmi, ale możesz uczyć się mówić tylko w swoim towarzystwie. Szczególnie wtedy, jeśli lepiej czujesz się będąc sam/a. W ten sposób małymi krokami ćwiczysz płynność mówienia, używasz słownictwa w praktyce. Kiedy poćwiczysz, łatwiej będzie Ci rozmawiać w szerszym gronie.

Wystartuj z tym, co masz.

Najpierw będą to proste zdania, potem coraz trudniejsze. Stopniowo zaczniesz używać bogatszego słownictwa, struktur, poprawisz płynność mówienia.

Niektóre osoby czekają na „właściwy moment”. Kiedy nadejdzie ten właściwy?

Zacznij od samego początku, nawet jeśli nie znasz jeszcze wiele słówek.

Wyobraź sobie taką sytuację.

1. Warszawa. Wypadek, Kościuszki 300, ranny, karetka, szybko.

2. Dzień dobry, chciałbym zgłosić poważny wypadek, który wydarzył się przed chwilą w Warszawie na ulicy Kościuszki przy domu z numerem 300. Z tego co się orientuję, jedna osoba odniosła obrażenia. Proszę o niezwłoczne wysłanie karetki.

I co? Pierwsza osoba prostymi słowami wezwałaby pomoc. Da się? Wcale nie trzeba czekać na poznanie zaawansowanych struktur. Przekaż informację.

Jeśli obcokrajowiec zapyta Cię o drogę, to uwierz, że nie będzie się koncentrował na tym, jak odmienisz jakiś wyraz. On chce uzyskać informację. Z błędem, ale uzyskać.

Zaprzyjaźnij się z błędami.

To normalne, że podczas nauki popełniamy błędy. Jeśli zrobisz błąd, masz szansę go potem poprawić. Znasz kogoś, kto nigdy nie popełnił błędu? Nawet najsławniejsi poligloci popełniali błędy podczas nauki.

Niestety system szkolny w dużym stopniu koncentrował się kiedyś na błędach, a nauka języka to nie tylko punkty, procenty i czerwony długopis. Nie o to chodzi. Nauka języka to radość, przyjemność, a błąd jest nieodłącznym elementem nauki języka.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby nauczyć się mówić w języku obcym?

Mów do siebie.

Opisuj obrazki.

Streść artykuł, film, podcast, wyraź swoje zdanie.

Opowiadaj swój dzień, planuj.

Mów o tym, co jest dla Ciebie ważne.

Myśl w języku obcym.

Śpiewaj.

Nie musisz być artystą, żeby śpiewać piosenki. Wybierz utwory, które lubisz i baw się.

Powtarzaj fragmenty podcastów, filmów. Jeśli czegoś słuchasz, możesz zatrzymać nagranie i powtarzać za lektorem.

Mów jak najwięcej i ciesz się z tego. Potrafisz rozmawiać w języku obcym. Jestem tego pewna. Jeśli obawiasz się tego, że w rozmowie zapomnisz jakiegoś słowa, zajrzyj do tego wpisu: Co zrobić, jeśli zapomnisz słowa?

Wyobraź sobie siebie: Ty w sytuacji, w której mówisz płynnie, swobodnie. Jak to jest? Co widzisz? Co czujesz?

Właśnie tak może być.

Co powiesz na wyzwanie? ….. minut mówienia każdego dnia?

Wybierz sobie sposoby na naukę mówienia i ćwicz każdego dnia. Nawet kilka minut sprawi, że zrobisz postępy. Będziesz mówić płynnie. Wierzę w Ciebie 🙂

Jakie masz doświadczenia z nauką mówienia? Jeśli masz ochotę podziel się w komentarzu.

Przygotowałam notatkę na temat tego, jak nauczyć się mówić w języku obcym. Może będzie dla Ciebie inspiracją. Więcej wskazówek znajdziesz w tym wpisie: Rysunkowo o nauce języków

jak nauczyć się mówić po angielsku

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.