Myślenie wizualne – czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

myślenie wizualne

Myślenie wizualne i sketchnoting to pojęcia, które ostatnio zyskują na popularności. Co się za nimi kryje? Myślenie wizualne to myślenie obrazami.

Myślimy obrazami. Kiedy słyszysz „kawa” to pewnie widzisz obraz, a nie litery.

Pomyśl o znakach drogowych. Co lepiej trafia do odbiorców, tekst: Uważaj, zaraz może nadjechać pociąg, czy rysunek lokomotywy? Albo szyld: Prosimy nie palić papierosów, czy rysunek przekreślonego papierosa?

Sketchnoting (z języka angielskiego sketch – szkic, noting – notowanie) to notowanie z wykorzystaniem elementów wizualnych. Pewnie zdarzyło Ci się wykorzystywać taką formę.

myślenie wizualne

Kiedy łączysz pismo, proste rysunki, strzałki, wychwytujesz najważniejsze rzeczy, stosujesz sketchnoting.

myślenie wizualne

Sketchnoting to notowanie za pomocą połączenia słów, obrazków, ikon, strzałek, ramek, kolorów, zastępowanie treści prostym rysunkiem. Zamiast pisania ciągłego tekstu, wybierasz najważniejsze informacje, zapisujesz hasła, krótkie zdania, uzupełniasz prostym rysunkiem, ramką, kolorem.

sketchnoting

Myślenie wizualne jest wykorzystywane w różnych obszarach, np.:

-w edukacji,

-w biznesie,

-podczas szkoleń,

-lekcji,

-zajęć z dziećmi,

-webinarów,

-kursów,

-burz mózgów,

-wyznaczania celów, planowania,

-prezentacji,

-spotkań,

-w codziennym życiu.

sketchnoting w edukacji

Jeśli myślisz, że nie umiesz rysować, to powiem Ci, że nie musisz być artystą, żeby wykorzystywać sketchnoting. Istnieją wzory, schematy, które można zastosować. Każdy potrafi rysować. Może nie jak wybitny malarz, ale nie o to w myśleniu wizualnym chodzi. Liczy się pomysł, prostota, zrozumiałość, przedstawienie esencji wypowiedzi, a nie o talent plastyczny.

Ty też możesz się tego nauczyć.

Jeśli chcesz nauczyć się wykorzystywać sketchnoting, stworzyłam e-book, taki mini kurs, dostępny tu:  e-book

myślenie wizualne

Jakie zalety ma myślenie wizualne?

-sprzyja zapamiętywaniu,

-angażuje odbiorców,

-przyciąga uwagę,

-upraszcza przekaz,

-pozwala przekazać trudne rzeczy w łatwy sposób,

-zaciekawia,

-uatrakcyjnia przekaz,

-sprawia przyjemność,

-wyróżnia.

Za pomocą prostych schematów, ikon, strzałek, kolorów, wzorów rysowania człowieka, cieniowania można rysować zrozumiałe notatki, flipcharty.

Notowania możesz uczyć się z Internetu, podczas szkoleń, warsztatów. Inspiracje znajdują się także wokół nas, np. na ulicach, plakatach, w reklamach, na murach, nadrukach. Wszędzie tam, gdzie pojawia się obraz. Rysowanie może być proste. Jeśli masz wątpliwości, zajrzyj tu: Czy każdy potrafi rysować?

W jaki sposób możesz wykorzystać myślenie wizualne, sketchnoting?

Pomysłów jest wiele.

Myślenie wizualne jest stosowane między innymi w biznesie.

Rysunkowe notowanie doskonale sprawdza się w podsumowaniach konferencji, rysowaniu podczas szkoleń, burzy mózgu, prezentacji, spotkań, notowaniu pomysłów, tworzenia procedur, planu, atrakcyjnych materiałów.

Pozwala wywołać efekt „wow”, zapada w pamięci, angażuje, pobudza kreatywność.

myślenie wizualne w edukacji

Sketchnoting staje się coraz bardziej popularny w edukacji.

Z myślenia wizualnego korzystają nauczyciele, dzieci, rodzice, pomagając dzieciom w nauce.

Materiał w szkole jest obszerny i czasami trudny do opanowania.

Myślenie wizualne pomaga w zapamiętywaniu, skoncentrowaniu się, wyłapaniu najważniejszych informacji, wprowadza element zabawy, pomaga przedstawić trudne rzeczy w przystępny sposób.

Sketchnoting umożliwia tworzenie np.: notatek na lekcje, plakatów, ulotek, kart prac, ankiet.

Ucząc języka obcego za pomocą wizualnych notatek przedstawia się zagadnienia gramatyczne, idiomy, słownictwo. Na języku polskim sketchnotki mogą przedstawić streszczenie lektury, zagadnienia z dziedziny ortografii, gramatyki, na historii można notować wizualnie wydarzenia, daty, skutki, przyczyny. Każdy przedmiot da się  narysować.

sketchnoting

Rysunkowe notatki stanowią atrakcyjny element różnych wydarzeń (konferencji, szkoleń, warsztatów). Uczestnicy otrzymują notatki, które są podsumowaniem wydarzenia.

Myślenie wizualne możesz wykorzystać także w codziennym życiu, tworząc np. listy, plan.

Rysunkowe notatki są także sposobem na miłe spędzenie czasu. Koncentrujesz się na notowaniu, wybierasz najważniejsze rzeczy, dodajesz rysunki.

Sketchnoting sprawia przyjemność i sprawia dużo radości.

To tylko kilka pomysłów na to, jak można wykorzystać sketchnoting.

Podczas szkoleń „szytych na miarę” tworzyliśmy z grupą rysunkowy regulamin. Kreatywność nie zna granic. Rysunki są bardziej przystępne, atrakcyjne, łatwiejsze do zapamiętania niż dłuższy tekst.

Przykładowa strona z e-booka stworzonego dla osób, które chcą zacząć stosować myślenie wizualne i sketchnoting.

e-book „Myślenie wizualne. Sketchnoting. Startujemy”.

sketchnoting w edukacji

sketchnoting

E-book: Myślenie wizualne. Sketchnoting. Startujemy.

Powiązane wpisy

4 Replies to “Myślenie wizualne – czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?”

  1. To mi przypomina techniki myślenia wizualnego KaWa i KaGa, które poznałem z książek Very Birkenbihl. Znalazłem twoją grafikę na blogu Katarzyny Pszonickiej i chciałbym taką formę wizualizacji informacji umieścić u siebie na blogu.

    1. Cieszę się, że taka forma Ci się podoba. Jeśli mogłabym Ci w jakiś sposób pomóc, napisz do mnie wiadomość na adres z zakładki kontakt.

  2. Trafiłam na Twojego bloga z bloga Niemiecka Sofa, gdzie była Twoja notatka. Świetnie zobrazowałaś post z bloga. Obserwuję Cię na Facebooku i muszę przyznać, że robisz ciekawe rzeczy. Fajne połączenie języków z notowaniem. Pierwszy raz stykam się z czymś takim jak myślenie wizualne i takimi notatkami i jestem pod wrażeniem. Będę Cię obserwować.

    1. Bardzo mi miło :). Zachęcam także do robienia takich notatek. Bardzo fajnie się sprawdzają między innymi w nauce języków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *