Jak uczyć się języków obcych? Praktyczne wskazówki

jak uczyć się języka angielskiego

Jak uczyć się języków obcych? Za pomocą rysunków i tekstu pokażę Ci sprawdzone sposoby na to, jak uczyć się języka skutecznie i przyjemnie, nie tylko wkuwać listy słówek i podążać za podręcznikiem.

Nauka języka może być niezwykle przyjemna i sprawiać mnóstwo radości.

Być może uczysz się języka, ale nie jesteś zadowolona/zadowolony z rezultatów. Poświęcasz czas, a nie czujesz się pewnie podczas mówienia. Zniechęcasz się, dotychczasowe metody się nie sprawdzają.

Możesz nauczyć się języka. Jestem pewna. Język polski przecież znasz, prawda? Mam nadzieję, że poniższe wskazówki na temat tego, jak uczyć się języka obcego, będą dla Ciebie przydatne.

jak uczyć się języków

Wyznacz cel i stwórz plan

Twój cel powinien być konkretny z wyznaczonym terminem. Podziel go też na etapy. Znacznie łatwiej będzie Ci zorganizować naukę.

Więcej o tym, jak wyznaczyć cel możesz przeczytać w tym wpisie: Jak wyznaczyć cel, żeby go zrealizować

Pomyśl o korzyściach

Wyobraź sobie siebie. Ty i osiągnięty cel językowy. Jak to jest? Co czujesz, co widzisz? Jakie będziesz miał/a z tego korzyści i przypominaj sobie o nich jak najczęściej.

Dopasuj materiały do Twoich potrzeb

Jeśli Twoim celem jest prowadzenie rozmów biznesowych i na tym najbardziej Ci zależy, a nie interesujesz się teatrem, to zostaw recenzje sztuk teatralnych. Połącz naukę z Twoimi zainteresowaniami, wybieraj portale, blogi, filmy na tematy, które są Ci bliskie.

Na początku ucz się tego, czego potrzebujesz. Jaki sens ma nauka słów takich jak: makijaż hialuronowy, jeśli chcesz w następnym miesiącu pracować w Niemczech jako programista.

Patrzysz na listy słów typu: wydrzyk długosterny, zabór pruski, puszczyk mszarny i myślisz: O rany! Ja nigdy nie opanuję języka.

jak uczyć się języków obcych

Ucz się słów w kontekście

Wkuwanie słówek z listy nie za bardzo się sprawdza.

Spotkałam „metodę” 1000 słów, która polega na nauczeniu się najczęściej używanych słów w ogóle ze sobą niepowiązanych. Pisałam o niej tu: Metoda 1000 najpopularniejszych słów. Tylko co z tymi nauczonymi na pamięć słówkami zrobić? Jak się komunikować?

Najlepiej uczyć się słów w kontekście. Słownictwo możesz grupować, tworzyć mapy myśli, budować zdania, krótkie historie. Kiedy uczysz się tematu o podróżach, wyobraź sobie te słowa, wybierz się w taką „językową podróż”, np. wspinać się, to wyobraź sobie, jak się wspinasz, co widzisz wokół siebie, z kim idziesz, co czujesz itd.

Jeśli spotkasz słowo lub konstrukcję, której trudno Ci się nauczyć, wymyśl sobie śmieszną historię, wyolbrzymiaj.

Twórz skojarzenia, stosuj mnemotechniki.

O tym, jak uczyć się słówek możesz przeczytać we wpisie: Jak uczyć się słówek?

jak uczyć się języka

Wykorzystaj portale społecznościowe

Masz konto na Facebooku, Instagramie? Korzystasz każdego dnia z telefonu? Możesz zmienić język w komórce oraz portalach społecznościowych i uczyć „przy okazji”. Dołącz do grup dla uczących się języków obcych, polub ciekawy fanpage, subskrybuj kanały na YouTube. Skoro i tak zaglądasz na portale społecznościowe, to warto je wykorzystać do nauki języków obcych.

Słuchaj, oglądaj, „zanurz się w języku”

W dzisiejszych czasach Internet jest kopalnią bezpłatnych materiałów do przyjemnej, atrakcyjnej nauki języków obcych. Oprócz portali społecznościowych znajdziesz wiele podcastów, których możesz słuchać w drodze do szkoły, pracy, podczas spaceru.

Oglądaj seriale, filmy, na początku proste bajki. Nie przejmuj się, jeśli mało rozumiesz. Nieświadomie wychwytujesz wyrażenia, zwroty, słuchasz akcentu. W ten sposób uczą się dzieci. Chłoną język niczym gąbka. Słuchając, oglądając, Twój mózg przyzwyczaja się do języka. Język obcy staje się dla Ciebie czymś naturalnym.

jak uczyć się języka kiedy nie ma się czasu

Odwiedzaj obcojęzyczne strony

Uczysz się tematu dotyczącego podróży? Przejrzyj strony biur podróży, hoteli, plany miast, rozkłady środków transportu itp. Znacznie atrakcyjniej jest uczyć się na tzw. materiałach autentycznych niż z mało ciekawej dla Ciebie książki.

Zaglądaj na strony sklepów internetowych, kin, teatrów, ulubionych zespołów muzycznych. Czytaj magazyny, artykuły, które Cię interesują. Jeśli na początku niewiele rozumiesz, skup się na tytułach, opisach zdjęć.

Ćwiczenia online

Nudzi Cię podręcznik? Poszukaj ćwiczeń online. Są ciekawe, angażujące, urozmaicają naukę.

Ucz się z fiszek

To karteczki, na których z jednej strony piszesz słowo po polsku, a z drugiej tłumaczenie, najlepiej w przykładowym zdaniu. Najpierw uczysz się słówek, a potem powtarzasz, sprawdzając na odwrocie znaczenie. Jeśli wolisz nowe technologie, w Internecie znajdziesz elektroniczne fiszki (flash cards) lub w wersji papierowej.

Stwórz tablicę językową

Umieść ją w widocznych miejscu. Przyklejaj nowe słowa, obrazki, wyrażenia. Możesz wpisywać tam swój plan i Twoje językowe sukcesy.

Wykorzystaj myślenie wizualne

W nauce języka możesz zastosować rysunkowe notatki. Więcej o notowaniu przeczytasz tu: Jak wykorzystać sketchnoting do nauki języków obcych?

Ćwicz mówienie

Jeśli nie masz partnera do rozmów, mów do siebie, myśl w obcym języku, ćwicz prezentacje, twórz dialogi, wymyślaj sytuacje. W niektórych miastach są organizowane spotkania, podczas których rozmawia się w języku obcym. W Internecie znajdziesz strony, gdzie możesz poszukać partnera do rozmowy w ramach wymiany. Wykorzystuj każdą szansę jaka się nadarzy.

Więcej o tym, jak uczyć się mówić przeczytasz w tym wpisie: Jak nauczyć się mówić?

jak uczyć się języków obcych

Nie panikuj, że robisz błędy

To zupełnie normalne. Uczymy się na błędach. Strach przed popełnieniem błędu sprawia, że powstaje tzw. bariera w mówieniu w języku obcym.

Kiedy spotkasz obcokrajowca na ulicy, to uwierz, że nie będzie go obchodziła końcówka rzeczownika. Obcokrajowcy oczekują, że przekażesz im informację.

Nie udzielisz informacji, bo boisz się, że zrobisz błąd. Milczysz,  biedny człowiek nie wie, gdzie jest dworzec, a za pięć minut odjeżdża mu ostatni pociąg. Nie musisz być na najwyższym poziomie językowym, żeby się komunikować. Język służy do komunikacji, a nie wytykania błędów.

Zrobisz błąd, to masz szansę go w przyszłości poprawić.

Pomyśl, że spotykasz kogoś, kto uczy się języka polskiego i chce Ciebie o coś zapytać. Robi błąd. Co Ty na to? Naprawdę ten błąd miał takie duże znaczenie?

jak nauczyc się jezyka angielskiego

Wykorzystuj przerwy

Jak uczyć się języków obcych, kiedy nie masz czasu? Może myślisz, że się nie da, dlatego nawet nie zaczynasz. Nie poddawaj się na starcie. Wiem, że nie jest łatwo wygospodarować czas, ale nawet jeśli jest bardzo zajętą osobą, możesz wykorzystać przerwy w ciągu dnia.

Wykorzystaj momenty i ucz się języków „przy okazji”. Nauka języka dla zabieganych

jak uczyć się angielskiego

W trakcie jazdy samochodem włącz radio, nagrania. Sprzątasz dom, włącz telewizję. Nie musisz być na sto procent skoncentrowany/skoncentrowana. Zawsze coś zapamiętasz.

Polecam inspirujące przemówienia TED Talks, gdzie eksperci z różnych dziedzin dzielą się swoją wiedzą. Znajdziesz wystąpienia z tematyki biznesu, nowych technologii, coachingu, psychologii i wielu innych inspirujących obszarów. Naprawdę polecam tę stronę. Możesz upiec dwie pieczenia na jednym ogniu: rozwijać swoje zainteresowania i doskonalić umiejętności językowe.

Tutaj znajdziesz najpopularniejsze wystąpienia: (ted.com)

Myśl o korzyściach

Przypominaj sobie, z jakiego powodu uczysz się języka. Pomyśl, co zyskasz, kiedy osiągniesz swój cel. Na notatce przedstawiłam przykładowe korzyści z nauki języków. Każdy jest inny, uczy się z różnych powodów. Nie zapominaj o tym, co da Ci znajomość języka. Co zyskasz, kiedy osiągniesz cel?

„Cudowne metody”

Fajnie dostać wszystko łatwo, szybko, bez wysiłku. Być może spotkałaś/spotkałaś się z wyskakującym okienkiem z reklamą typu: Wiem jak uczyć się języków obcych. Potrzebowałem tygodnia. Rewelacyjne efekty. Ty też tak możesz; Uwaga: Rewolucyjny sposób na naukę języka….Jak uczyć się języka. Promocja tylko dziś.

Można porównać takie oferty z reklamą „diety cud”. Tak samo, jak nie pobiegniesz w maratonie po dwóch dniach treningu, tak samo znajomość języka nie pojawi się w tempie błyskawicy.

Jeśli włożysz trochę wysiłku i nauka sprawi Ci przyjemność, będziesz czerpać z niej radość, nie będziesz potrzebował/a ofert typu dieta cud.

Działaj według filozofii kaizen 

Małe kroki doprowadzą Cię do celu. Więcej na ten temat przeczytasz tu: Małe kroki

Spraw, żeby nauka była Twoim nawykiem

Masz mnóstwo możliwości i sposobów na naukę języka. Codziennie wybierz sobie coś, co przybliży Cię do osiągnięcia językowego celu. Ważne, żeby nauka stała się Twoim nawykiem.

Po prostu „zanurz się” w języku obcym, otaczaj się nim każdego dnia.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki, jak uczyć się języków obcych, pomogą Ci uczyć się skutecznie i przyjemnie.

Jeśli interesują Cię rysunkowe materiały, zapraszam tu: Sklep/E-booki

Rysunkowe e-booki


 

Powiązane wpisy

12 Replies to “Jak uczyć się języków obcych? Praktyczne wskazówki”

  1. Dziękuję 🙂 Właśnie pojawił się pierwszy komentarz 🙂 Wpis będzie jeszcze na pewno uzupełniany o nową treść, bo o nauce języka można napisać i przedstawić rysunkowo dużo informacji.

 1. Bardzo dobry i wyczerpujący wpis. Na dodatek przyjemnie się czyta. Notatki świetnie urozmaicają tekst. Co do pytania na końcu, to zamiast podręczników wyszukuję materiałów w internecie i na ich podstawie się uczę. O wiele przyjemniej jest mi się uczyć z internetu.

  1. W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo możliwości wyszukania materiałów z Internetu, co pozwala na urozmaiconą i przyjemną naukę. Trzymam kciuki za Twoje językowe sukcesy 🙂

 2. Potwierdzam, super wpis i sam blog.
  A trafiłem na niego przez przypadek z demotywatorów, gdzie były genialnie rozpisane czasy języka angielskiego 🙂 BRAWO!

 3. Wspaniała sprawa! Wykonuje Pani cudne rzeczy! U mnie się sprawdzają i działają. Dziękuję! Jeszcze nigdy nie uczyłam się z tak uporządkowanych źródeł. Jestem wzrokowcem, więc potrzebowałam właśnie czegoś takiego, aby niektóre rzeczy lepiej zapamiętać.
  Serdecznie pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.