Jak nauczyć się języka, kiedy nie masz czasu?

jak się uczyć kiedy nie ma się czasu

Chcesz uczyć się języka obcego, zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, komunikować się podczas podróży, rozwijać się, ale nie masz czasu?

Nie zawsze jest łatwo znaleźć kilka godzin w tygodniu, ale może uda Ci się wygospodarować 10, 15 minut dziennie? Małe kroki prowadzą do celu.

Rozwijasz się. Robisz postępy. Poznajesz język coraz lepiej.

Co możesz zrobić?

1. Wykorzystaj portale społecznościowe. Polub ciekawy fanpage, dołącz do interesującej dla Ciebie grupy. W internecie znajdziesz strony ze słówkiem dnia. Skoro i tak codziennie przeglądasz Facebooka, to co stoi na przeszkodzie zobaczyć jedno nowe słowo. Obserwuj strony, które Cię interesują, zaglądaj na ulubione portale, śledź kanały na YouTube.

2. Zmień język w urządzeniach elektronicznych i na portalach społecznościowych. W ten sposób uczysz się przy okazji przydatnego słownictwa.

3. Zainstaluj aplikację do nauki słówek, np. Duolingo, Quizlet, Memrise. Wystarczy kilka minut na naukę i powtórkę słówek. Jeśli wolisz tradycyjne metody, możesz wycinać karteczki ze słówkami tzw. fiszki i uczyć się właśnie z nich.

4. Słuchaj podcastów. Możesz ich słuchać podczas jazdy samochodem, autobusem, sprzątania, gotowania, spacerów. Nie musisz wszystkiego rozumieć i być w pełni skoncentrowana/skoncentrowany. Nieświadomie wychwytujesz słowa, przyzwyczajasz się do akcentu nawet, gdy jeszcze niewiele rozumiesz.

5. Myśl w języku obcym.

6. Wyrób sobie nawyk. Wyznacz czas i porę na naukę, np. w drodze do pracy słucham nagrań w języku obcym. Ważne, żeby uczyć się codziennie. Małymi krokami, ale każdego dnia.

7. Podziel sobie naukę na drobne zadania.

8. Połącz naukę z przyjemnością i zabawą.

Wybieraj materiały, które Cię interesują. Włącz sobie ulubiony serial, przeglądaj portale zgodne z Twoimi zainteresowaniami, słuchaj ulubionej muzyki. Ucz się słówek, które uważasz za przydatne. Po co Ci słowo puszczyk mszarny, kiedy prawdopodobnie nigdy go nie użyjesz. Spraw, żeby nauka sprawiała Ci radość, była przyjemnością, a nie obowiązkiem.

8. Wykorzystuj każdą szansę jaka się nadarzy.

Siedzisz w restauracji i czekasz na obiad? Przejrzyj kartę dań w wersji obcojęzycznej. Obejrzyj ulotki w obcym języku. Nie bój się kontaktu z obcokrajowcami. Zanurz się w języku.

9. Jak najwięcej mów.

Możesz wykorzystać do tego np. czas, kiedy coś gotujesz, planujesz dzień, czekasz na coś. Jeśli mówisz każdego dnia, naprawdę zauważysz efekty.

O sposobach na naukę mówienia pisałam w tym wpisie: Jak nauczyć się mówić?

10. Ciesz się z nauki języka i ze swoich postępów.

Wbrew pozorom wcale nie potrzebujesz wielu godzin spędzonych nad książkami, żeby uczyć się języka, więc pożegnaj wymówkę: Nie uczę się, bo nie mam czasu.

Oczywiście, że im więcej się uczysz, tym szybciej poznajesz język, ale małe kroki również doprowadzają Cię do celu.

Lepiej poświęcić kilkanaście minut każdego dnia niż nie robić nic. Wykorzystanie przerw naprawdę świetnie się sprawdza w nauce języka.

Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz tu: Rysunkowo o nauce języków

jak uczyć się języka kiedy nie ma się czasu

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.