Najlepsze strony do nauki języka niemieckiego

strony do nauki języka niemieckiego

Na liście znajdziesz sprawdzone, bardzo dobrej jakości strony do nauki języka niemieckiego. Mam nadzieję, że przypadną Ci do gustu i wybierzesz coś dla siebie. Korzystałam z nich podczas swojej nauki i prowadzenia zajęć z języka niemieckiego.

Słowniki internetowe

 

PONS 

Słownik PONS jest bardzo obszerny. Uwzględnia język potoczny, regionalne warianty użycia słownictwa, synonimy. Bardzo pomocne jest to, że kiedy szukasz danego słowa, pojawia się również kontekst oraz powiązane wyrażenia. Istnieje również możliwość sprawdzenia wymowy.

 

Bildwoerterbuch

 

Słownik obrazkowy języka niemieckiego

Świetne narzędzie do nauki głównie dla osób na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Po lewej stronie znajdują się kategorie, np. astronomia, technika, zwierzęta i w każdej kategorii wyświetlają się „plansze” ze słownictwem. Słownik jest w całości w języku niemieckim.

 

Ilustrowane pomoce znajdziesz również tu:

Wizualne pomoce do nauki niemieckiego

 

DUDEN

 

Nie może tutaj zabraknąć słynnego „Dudena”. Jest to słownik niemiecki, doskonały dla osób na zaawansowanym poziomie. Po wpisaniu słowa pojawia się jego definicja i przykłady użycia.

 

Słownik obrazkowy dla początkujących

 

Słownik zawiera słowa z podstawowych kategorii, np. uczucia, żywność, czas, zawody, ubrania.

 

Strony do nauki języka niemieckiego

 

Deutsche Welle

 

Deutsche Welle zawiera niezwykle bogaty zbiór materiałów na każdym poziomie 

zaawansowania, na przykład:

 

-Top-Thema (poziom B1)

 

Są to skrócone i dopasowane do poziomu artykuły z portalu Deutsche Welle. Do każdego tekstu dołączone jest nagranie audio czytane w wolnym tempie. Pod spodem znajduje się wyjaśnione słownictwo oraz ćwiczenia. To doskonała możliwość poszerzania słownictwa, ćwiczenia słuchania i czytania.

 

-Video-Thema (poziom B2/C1)

 

Znajdziesz tu krótkie nagrania z napisami. W poprzednich latach tych napisów nie ma, ale do każdego filmu jest dołączona transkrypcja, ćwiczenia, wyjaśnione słownictwo.

 

-Langsam gesprochene Nachrichten (poziom B2/C1)

Codziennie od poniedziałku do soboty są tutaj umieszczane wiadomości Deutsche Welle. Ułatwieniem jest wolne tempo czytania. Nagrania możesz ściągnąć w formie mp3.

 

-Deutsch lernen mit Jojo (poziom B1,B2)

Telenowela dla osób uczących się języka niemieckiego. Jojo przyjeżdża do Niemiec na studia. W kolejnych odcinkach poznajemy jej przygody. Jak na niemiecką telenowelę przystało nie zabraknie intryg, perypetii miłosnych, zazdrości. Widzowie towarzyszą Jojo w jej życiu studenckim, potem zawodowym.

Każdy odcinek zawiera transkrypcję, słowniczek i ćwiczenia. Poszczególne odcinki możesz ściągnąć i słuchać ich, kiedy masz ochotę.

 

Der Audio-Sprachkurs Radio D (poziom A1, A2)

Der Audio-Sprachkurs Radio D jest skierowany do osób na poziomie początkującym. Zawiera nagrania audio i teksty. Nagrania są podzielone na krótkie odcinki w formie mp3.

 

Deutsch am Arbeitsplatz

 

Strona umożliwia naukę na poziomach A1-B2. Ćwiczenia dotyczą różnych obszarów zawodowych, między innymi pracy biurowej, socjalnej, naukowej. Przećwiczysz np. rozmowę telefoniczną, znajdziesz ćwiczenia na temat korespondencji biznesowej, poznasz słownictwo związane z prezentacjami, obejrzysz krótkie wywiady.

 

Der YouTube-Kanal 24h Deutsch

 

Kanał prowadzi charyzmatyczna Ida, która pokazuje życie codzienne w Niemczech, wyjaśnia tajniki gramatyki, prezentuje słownictwo.

 

Wirtschaftsdeutsch

 

To świetne źródło dla osób zainteresowanych językiem biznesowym. Znajdziesz na niej słownictwo biznesowe, ćwiczenia, wzory dokumentów, testy, ćwiczenia online.

 

Lyrics Training

 

Masz ochotę pośpiewać? Wejdź na Lyrics Training, wybierz piosenkę i śpiewaj z wykonawcą. Jest tutaj możliwość opcji karaoke. Sam/a decydujesz też, ilu słów brakuje w piosence, w której uzupełniasz tekst.

 

Slow German

Slow German zawiera wolno czytane podcasty na różnym poziomie zaawansowania. Nagrania i teksty dotyczą dnia codziennego, niemieckiej kultury, społeczeństwa.

 

Niemiecka Sofa

 

Blog sympatycznej Aleksandry Jakubowskiej, która uczy, inspiruje i motywuje do nauki. Ola poleca piosenki, tłumaczy zagadnienia gramatyczne, przedstawia słownictwo, wskazówki dotyczące nauki języka niemieckiego. Na Niemieckiej Sofie znajdziecie również mój artykuł: Myślenie wizualne w nauce języka niemieckiego

 

Erste Wege in Deutschland

 

Nevin zaczyna życie w Niemczech, w nowym dla niej kraju, szuka mieszkania, pracy, znajduje przyjaciół. To doskonałe źródło do nauki, ze względu na przydatne słownictwo i sytuacje z życia wzięte. Akcja toczy się dość wolno, co ułatwia zrozumienie.

 

Zamiast list czasowników nieregularnych polecam  ilustrowane czasowniki

niemieckie-czasowniki-nieregularne

E-book: Ilustrowane czasowniki nieregularne

 

 

 

 

 

Powiązane wpisy

One Reply to “Najlepsze strony do nauki języka niemieckiego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *