Jak uczyć się słówek, żeby je zapamiętać?

jak uczyć się słówek

Era wkuwania długich list słów na pamięć na szczęście przemija.

Wyobraź sobie 30 stron słówek niepowiązanych ze sobą, jedno pod drugim. Uczysz się codziennie. Powtarzasz, powtarzasz i… zapominasz. A jeśli pamiętasz, to części z nich w ogóle nie używasz.

Doświadczyłam tej metody w czasach szkolnych. Listy słówek wyrwanych z kontekstu. Kucie. Klasówka (tłumaczenie tych słów). Ocena, a dalej…. Nic. Nauka słów. Zero mówienia.

Na szczęście taki system trwał w moim przypadku bardzo krótko. Niestety spotykam się jeszcze czasami z tą nieefektywną i zniechęcającą metodą.

Jak uczyć się słówek skutecznie i z przyjemnością?

Wyznacz cel i stwórz plan. Znacznie łatwiej jest się zmotywować i szybciej osiągnąć oczekiwane efekty. Jeśli trzymasz się planu, zbliżasz się do określonego celu. Trudniej o wymówki, kiedy widzisz, ile już wiesz, a ile Ci jeszcze zostało.

Ucz się słówek w kontekście.

Jeśli uczysz się nowego słowa, utwórz zdanie lub wyrażenie. Masz wtedy wzór gotowy do użycia. Łącz słowa w całość. Rzadko przecież rozmawiamy pojedynczymi słowami. Na chwilę możesz poczuć się jak Steve Jobs, który łączył elementy w całość 🙂

Aplikacje

Być może należysz  do osób lubiących nowe technologie. Wypróbuj aplikacje do nauki słówek, np. Duolingo, SuperMemo, Memrise, Quizlet.

Ucz się słów, których potrzebujesz

Wyobraź sobie, że zależy Ci na języku biznesowym. Czy ma sens nauka słów takich jak puszczyk mszarny, wydrzyk długosterny. Raczej nie. Zgodzisz się? No chyba, że interesujesz się ornitologią.

Portale społecznościowe

Pewnie korzystasz z portali społecznościowych, więc warto je wykorzystać do nauki słówek. Polub ciekawy fanpage, profil na Instagramie, z którego możesz uczyć się nowych słów. Jeśli i tak codziennie przeglądasz portale, to co stoi na przeszkodzie przy okazji zobaczyć kilka nowych wyrazów w obcym języku.

Słuchaj, oglądaj, czytaj. Otaczaj się językiem.

Niektóre słowa, wyrażenia, zdania zapamiętasz lub utrwalisz sobie nieświadomie. Spraw, żeby język obcy wypełniał Twój dzień. W internecie znajdziesz podcasty, kanały na YouTube, blogi, piosenki, strony magazynów. Warto je wykorzystać do nauki nowych słów.

Dobrze sprawdzają się strony ze zdjęciami, np. sklepów internetowych, hoteli, restauracji, barów, biur podróży, kin, słowniki obrazkowe.

Słówek możesz uczyć się wykorzystując przerwy w ciągu dnia: Nauka języka dla zabieganych

Systematycznie powtarzaj i pamiętaj: Nie wszystko od razu.

Tak wiem, jeśli chcesz znać język, to pewnie jak najszybciej. Nic dziwnego.

Weź jednak pod uwagę, że lepiej uczyć się po 10 słów w dniu, niż 100 tylko w piątek wieczorem.

Wyobrażaj sobie słowa, twórz skojarzenia, wyolbrzymiaj

Jeśli uczysz się jakiegoś słowa lub wyrażenia, wyobraź sobie tę rzecz lub sytuację, np. obiecywać gruszki na wierzbie. Wyobraź sobie kogoś, kto te gruszki obiecuje, jak wyglądają, gdzie znajduje się wierzba.

Ucz się z fiszek

To karteczki, na których z jednej strony piszesz słowo po polsku, a z drugiej tłumaczenie najlepiej w przykładowym zdaniu. Najpierw uczysz się słówek (w kontekście), a potem powtarzasz, sprawdzając na odwrocie znaczenie. Jeśli wolisz nowe technologie, w internecie znajdziesz elektroniczne fiszki (flash cards).

Używaj słów, które znasz

Szkoda przecież, żeby Twój wysiłek i wiedza została zmarnowana. Rozmawiaj w języku obcym tak, jak potrafisz. Zaczynaj z taką bazą słów, jaką masz. Nie trzeba być mistrzem, żeby się komunikować. Korzystaj ze tego, co już wiesz i ciesz się z tego.

Wykorzystuj słówka podczas mówienia. Więcej przeczytasz w tym wpisie: Jak nauczyć się mówić?

A Ty, jakie masz sposoby na naukę słówek?

 

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *