Jak uczyć się słówek, żeby je zapamiętać?

jak nauczyć się angielskich slowek

Jak uczyć się słówek?

Era wkuwania długich list słów na pamięć na szczęście przemija.

Wyobraź sobie 30 stron słówek niepowiązanych ze sobą, jedno pod drugim. Uczysz się codziennie. Powtarzasz, powtarzasz i… zapominasz. A jeśli pamiętasz, to części z nich w ogóle nie używasz, bo są Ci całkowicie zbędne.

W takich sytuacjach niektórzy myślą, że nie nauczą się języka. Wcale się nie dziwię. Bo jak? Zniechęcają się, a zupełnie niepotrzebnie. Można uczyć się słów skutecznie i przyjemnie, rozumieć filmy, nagrania i przede wszystkim używać ich podczas rozmów.

Jak uczyć się słówek, żeby nauka była skuteczna i jednocześnie sprawiała przyjemność?

Wyznacz cel i stwórz plan. Znacznie łatwiej jest się zmotywować i szybciej osiągnąć oczekiwane efekty. Jeśli trzymasz się planu, zbliżasz się do określonego celu. Trudniej o wymówki, kiedy widzisz, ile już wiesz, a ile Ci jeszcze zostało.

Ucz się słówek w kontekście.

Jeśli uczysz się nowego słowa, utwórz zdanie lub wyrażenie. Masz wtedy wzór gotowy do użycia. Łącz słowa w całość. Rzadko przecież rozmawiamy pojedynczymi słowami. Ważne, żeby zdania, które układasz były związane z obszarem, który Cię interesuje lub jest dla Ciebie ważny. Na chwilę możesz poczuć się jak Steve Jobs, który łączył elementy w całość 🙂

Słowa w kontekście możesz znaleźć wpisując wyraz w słowniku. Polecam słownik Cambridge Dictionary (język angielski), Pons (język niemiecki), Context Reverso (różne języki), gdzie można zobaczyć szukane słowo w kontekście.

Aplikacje

Być może należysz  do osób lubiących nowe technologie. Wypróbuj aplikacje do nauki słówek, np. Duolingo, SuperMemo, Memrise, Quizlet.

Ucz się słów, których potrzebujesz

Wyobraź sobie, że zależy Ci na języku biznesowym. Czy ma sens nauka słów takich jak puszczyk mszarny, wydrzyk długosterny. Raczej nie. Zgodzisz się? No chyba, że interesujesz się ornitologią.

Portale społecznościowe

Pewnie korzystasz z portali społecznościowych, więc warto je wykorzystać do nauki słówek. Polub ciekawy fanpage, profil na Instagramie, z którego możesz uczyć się nowych słów. Jeśli i tak codziennie przeglądasz portale, to co stoi na przeszkodzie przy okazji zobaczyć kilka nowych wyrazów w obcym języku.

Słuchaj, oglądaj, czytaj. Otaczaj się językiem.

Niektóre słowa, wyrażenia, zdania zapamiętasz lub utrwalisz sobie nieświadomie. Spraw, żeby język obcy wypełniał Twój dzień. W internecie znajdziesz podcasty, kanały na YouTube, blogi, piosenki, strony magazynów. Warto je wykorzystać do nauki nowych słów. Codzienny kontakt z językiem jest jednym z kluczowych sposobów na naukę języka.

Dobrze sprawdzają się strony ze zdjęciami, np. sklepów internetowych, hoteli, restauracji, barów, biur podróży, kin, słowniki obrazkowe.

Jeśli zastanawiasz się, jak uczyć się słówek, kiedy brakuje Ci czasu, zapraszam do przeczytania wpisu: Nauka języka dla zabieganych

Systematycznie powtarzaj i pamiętaj: Nie wszystko od razu.

Tak wiem, jeśli chcesz znać język, to pewnie jak najszybciej. Nic dziwnego.

Weź jednak pod uwagę, że lepiej uczyć się po 10 słów w dniu, niż 100 tylko w piątek wieczorem. Małe kroki doprowadzą Cię do celu.

Wykorzystaj myślenie wizualne

Ucząc się słów, wyrażeń, nowych konstrukcji, możesz je sobie narysować. Połącz słowa z prostymi rysunkami, twórz mapy myśli, koloruj. Nie muszą być to dzieła sztuki. Ważne, żeby były zrozumiałe dla Ciebie.

Wyobrażaj sobie słowa, twórz skojarzenia, wyolbrzymiaj

Jeśli chcesz nauczyć się jakiegoś słowa lub wyrażenia, wyobraź sobie tę rzecz lub sytuację, np. obiecywać gruszki na wierzbie. Wyobraź sobie kogoś, kto te gruszki obiecuje, jak wyglądają, gdzie znajduje się wierzba.

Ucz się z fiszek

To karteczki, na których z jednej strony piszesz słowo po polsku, a z drugiej tłumaczenie najlepiej w przykładowym zdaniu. Najpierw uczysz się słówek (w kontekście), a potem powtarzasz, sprawdzając na odwrocie znaczenie. Jeśli wolisz nowe technologie, w internecie znajdziesz elektroniczne fiszki (flash cards).

Używaj słów, które znasz

Szkoda przecież, żeby Twój wysiłek i wiedza została zmarnowana. Rozmawiaj w języku obcym tak, jak potrafisz. Zaczynaj z taką bazą słów, jaką masz. Nie trzeba być mistrzem, żeby się komunikować. Korzystaj ze tego, co już wiesz i ciesz się z tego.

Wykorzystuj słówka podczas mówienia. Więcej przeczytasz w tym wpisie: Jak nauczyć się mówić?

jak nauczyć się angielskich slowek

Więcej informacji znajdziesz w rysunkowo-tekstowym wpisie: Rysunkowo o nauce języków

A Ty, jakie masz sposoby na naukę słówek?

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *