Czy trzeba wyjechać za granicę, żeby nauczyć się języka obcego?

czy można nauczyć się języka bez wyjazdu za granicę

„Nie znam języka, bo nigdy nie byłem za granicą”. Czy to nie jest wymówka?

Naprawdę trzeba wyjechać do obcojęzycznego kraju, żeby nauczyć się języka? Niekoniecznie, chociaż taki wyjazd bardzo pomaga. Ważne, żeby go wykorzystać jak najlepiej.

Pozwól, że podam Ci przykład.

Wyjeżdżasz za granicę. Inny kraj, obcy język, a Ty… wcale nie używasz języka obcego. Dlaczego? Całymi dniami przebywasz w grupie Polaków, więc otaczasz się językiem polskim, a kiedy już naprawdę potrzebujesz powiedzieć coś w innym języku, prosisz o pomoc.

Mijają trzy miesiące. Wracasz, a Twoje umiejętności wcale się nie poprawiły. Niemożliwe? Przecież wyjechałaś/wyjechałeś.

Niestety takie sytuacje się zdarzają.

Oczywiście, że wyjazd za granicę bardzo pomaga, ale tylko wtedy, kiedy używasz obcego języka, przebywasz z obcokrajowcami. Nawet jeśli nie mówisz płynnie, komunikujesz się. Nie masz przecież wyjścia.

Mam doświadczenie w pracy z dorosłymi, których uczyłam języka niemieckiego. Mimo że przebywali w kraju niemieckojęzycznym, komunikowali się po angielsku. W ten sposób czuli się pewniej, bezpieczniej. Ten język był im bliższy, bardziej znany. Język niemiecki pozostawał niewykorzystany. Szkoda, bo poziom naprawdę pozwalał na swobodną komunikację.

W takich sytuacjach sprawdził się coaching językowy, by pokonać bariery, uwolnić potencjał, otworzyć drogę do nowych możliwości, ale to już temat na oddzielny post.

Nie zrozum mnie źle, pobyt za granicą to niezwykła szansa na nauczenie się płynnie rozmawiać, pod warunkiem, że wykorzystujesz obcy język.

Chciałabym podkreślić, że nauka języka na naprawdę wysokim poziomie jest możliwa również w Polsce. Nowe technologie sprawiają, że wymówka „Nie znam języka, bo nigdy nie byłem/byłam za granicą” nie ma raczej sensu.

O sposobach na naukę mówienia przeczytasz w tym wpisie: Jak nauczyć się mówić?

Pewnie się zgodzisz, że w internecie czeka na Ciebie mnóstwo materiałów. Podcasty, piosenki, filmy, portale społecznościowe, magazyny i wiele innych. Codziennie możesz otaczać się językiem. W jaki sposób? Pisałam o tym we wpisie: Nauka języka dla zabieganych

Znam osoby, które nigdy nie były za granicą, a doskonale posługują się językiem obcym. Można nauczyć się języka mieszkając w Polsce, a jeśli pojawia się możliwość wyjazdu, to naprawdę świetna okazja do nauki. Ważne, żeby wykorzystać ją jak najlepiej. O tym, jak uczyć się języków obcych, przeczytasz w tym wpisie: Rysunkowo o nauce języków

Zanurz się w języku:

 

Powiązane wpisy

2 Replies to “Czy trzeba wyjechać za granicę, żeby nauczyć się języka obcego?”

  1. Myślę, że wyjazd za granicę może być doskonałym sposobem na rozwój umiejętności językowych. Jesteśmy cały czas otoczeni językiem i jeżeli tylko potrafimy wykorzystać tę szansę, to możemy się sporo nauczyć. Jednak częściowo zbliżone warunki możemy też stworzyć będą w Polsce np. poprzez czytanie książek i artykułów, oglądanie filmów, używanie języka jak najczęściej, kontakt z native speaker’ami poprzez media społecznościowe.

    1. Zgadzam się 🙂 Wyjazd zagraniczny to świetna okazja do nauki, jeśli się ją wykorzysta, a korzystając z nowych technologii, zawierając znajomości z obcokrajowcami można tworzyć podobne warunki w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *