Być może chcesz zacząć uczyć się języka obcego lub wrócić do nauki po przerwie, ale nie wiesz, jak się za to zabrać, więc czekasz na lepszy moment.
A gdybyś założył/a, że ten lepszy moment właśnie się pojawił?
Co dałaby Ci znajomość języka? Co byś zyskał/a?
Jesteś gotowa/gotowy na rozpoczęcie przygody z językiem obcym? Jeśli odpowiedziałaś/odpowiedziałeś tak, poniższe wskazówki mogą Ci pomóc.
Jak zacząć naukę języka?
1.Wyznacz cel. Jeśli znasz swój cel, wiesz dokąd zmierzasz.
Ważne, żeby Twój cel był SMART, czyli konkretny, mierzalny, osiągalny, istotny i określony w czasie, np. do 20 grudnia 2018 roku nauczę się języka tak, żeby swobodnie rozmawiać z klientami obcojęzycznymi. Łatwiej jest zrealizować taki cel niż na przykład: Jakoś tak niedługo nauczę się dobrze języka.
Zastanów się również, po co się uczysz. Określ ramy czasowe.
O tym, jak wyznaczać cel, pisałam w tym wpisie: Jak wyznaczyć cel
2. Stwórz plan i podziel go na małe zadania.
Odległy termin może zniechęcać, a poszczególne zadania pozwalają na monitorowanie postępów i motywują do dalszej pracy.
3. Nie wszystko od razu.
Tak, wiem. Ja też chcę mieć wszystko możliwie szybko. Jak to jest z językami?
Wyobraź sobie, że rozpiera Cię energia, jesteś pełna/pełny zapału do nauki. Biegniesz do księgarni, wykupujesz pół regału książek, ściągasz kilka aplikacji, lubisz kilkadziesiąt stron do nauki, kanałów na YouTube i….to wszystko Cię przytłacza, więc rezygnujesz.
4. Zastosuj metodę małych kroków (Małe kroki).
5. Wykorzystuj każdą szansę, jaka się nadarzy.
Wyjeżdżasz na urlop, wokół obcokrajowcy. Siedzisz w przytulnej kawiarni. Spróbuj zamówić lody w obcym języku. Wykorzystaj to, co już wiesz. Takie małe wyzwania sprawiają radość i motywują do dalszej nauki.
6. Nie bój się błędów.
Pewnie wiele razy słyszałaś/słyszałeś zdanie, że każdy popełnia błędy. Uczymy się przecież na błędach. Nauka języków bez błędów jest niemożliwa. Co się stanie, jeśli zrobisz błąd? Naprawdę będzie to katastrofa? Znasz kogoś, kto nie popełnił żadnego błędu?
Szkoda, żebyś z tego powodu odbierał/a sobie szansę na rozwój umiejętności.
7. Wybieraj materiały, które Cię interesują.
Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć naukę języka, to na pewno potrzebujesz wybrać i dopasować materiały. Ważne, żeby nauka była dopasowana do Twoich potrzeb.
Jaki sens ma nauka słówek takich jak kolektor ssący, silnik spalinowy, świeca żarowa, skoro najprawdopodobniej ich nie użyjesz.
Ucz się słów, które są Ci potrzebne. Oglądaj, słuchaj, czytaj materiały związane z Twoimi zainteresowaniami, celem, do którego dążysz. Połącz naukę języka z przyjemnością.
8. Zanurz się w języku.
Nowe technologie pomogą Ci otaczać się językiem. Polub interesujący fanpage, znajdź podcast, wykorzystaj aplikacje do nauki słówek. Słuchając, oglądając w języku obcym przyzwyczajasz się do melodii języka, akcentu, nieświadomie utrwalasz struktury.
Wykorzystuj przerwy w ciągu dnia. Pewnie zdarza Ci się czekać w kolejce, jechać samochodem, tramwajem. Właśnie wtedy możesz słuchać nagrań, powtarzać słówka. Nawet 10 minut każdego dnia powoduje, że pogłębiasz znajomość języka.
O sposobach na wykorzystanie przerw przeczytasz w tym wpisie: Nauka języka dla zabieganych
9. Ciesz się z nauki języka.
Spraw, żeby poznawanie języka było przyjemnością, zabawą, a nie obowiązkiem.
10. Przypominaj sobie o korzyściach, jakie płyną z osiągnięcia Twojego językowego celu i wracaj do nich jak najczęściej.
11. Ucz się mówić od samego początku. Więcej o nauce mówienia przeczytasz w tym wpisie: Jak nauczyć się mówić?
O tym, jak uczyć się języków obcych możesz przeczytać tu: Rysunkowo o nauce języków
Jeśli chcesz zacząć naukę języka, to pewnie chcesz uczyć się przyjemnie. Poniżej notatka na ten temat.