Jak wrócić do nauki języka po dłuższej przerwie?

jak wrócić do nauki języka

Być może nie używałaś/używałeś języka obcego przez dłuższy czas, a teraz chcesz to zmienić. Lepsza pozycja na rynku pracy, nowe możliwości zawodowe, podróże, wyjazd służbowy, wykorzystanie czasu podczas urlopu macierzyńskiego. Powodów jest wiele.

Jak odświeżyć znajomość języka po dłuższej przerwie, żeby nauka przynosiła oczekiwane efekty i równocześnie sprawiała przyjemność?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie: Po co chcesz się uczyć?

Inaczej będzie wyglądała nauka u osoby, która planuje przygotowanie prezentacji, inaczej u kogoś, kto przygotowuje się do rozmowy kwalifikacyjnej, egzaminu, wyjazdu na urlop itd.

Planując pracę w dziale IT nie będziesz raczej potrzebować słownictwa z dziedziny historii sztuki. Skoncentruj się na tym, czego potrzebujesz.

To ważne, żeby wybrać odpowiednie materiały. Nie tracisz wówczas czasu na naukę rzeczy, które są Ci zbędne. Nie ma sensu uczyć się działów z przypadkowego podręcznika, jeśli za dwa tygodnie czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna. Po co Ci wtedy tekst o powstaniu plantacji herbaty.

Twoja nauka powinna być „szyta na miarę”, maksymalnie dopasowana do Twoich potrzeb i oczekiwań. To przecież Ty i Twoje potrzeby są najważniejsze.

Wyznacz cel. Zadbaj o to, żeby był konkretny, mierzalny, osiągalny, istotny i określony w czasie. Jeśli wyznaczysz cel, będziesz wiedział/a dokąd zmierzasz, np. do 31.12.2019 nauczę się języka tak, żeby swobodnie porozumiewać się z klientem.

Łatwiej jest zrealizować taki cel niż: Jakoś tak niedługo pouczę się angielskiego do pracy. O tym, jak wyznaczyć cel pisałam we wpisie: Jak wyznaczyć cel

Podziel cel na mniejsze zadania i stwórz plan. Pomoże Ci to monitorować postępy, zmotywować się.

Jeśli chcesz przypomnieć sobie znajomość języka po dłuższej przerwie, to prawdopodobnie zależy Ci na mówieniu. Pewnie przyznasz, że rozwiązywanie sterty zadań gramatycznych nie za bardzo Ci tutaj pomoże, wręcz przeciwnie. Zniechęci Cię z powodu braku widocznych efektów.

Co zrobić?

Po prostu mów. Próbuj od samego początku. Zacznij z tym, co już wiesz i nie zwlekaj. Wówczas przypominasz sobie słownictwo. Używasz słów w praktyce, a nie czytając tzw. czytanki z podręczników.

Jeśli nie masz partnera do rozmów, możesz mówić do siebie. Dobrym pomysłem jest ustne streszczenie przeczytanego tekstu, obejrzanego filmu, serialu i wyrażenie swoje zdania.

Jak najwięcej rozmawiaj. Wypowiadaj się na tematy, które są dla Ciebie ważne i przydatne.

Wiesz wtedy, jakich słów Ci brakuje. Ćwiczysz płynność mówienia. Używasz języka w praktyce, po to się przecież uczymy.

Spotykam osoby, które chcą przypomnieć sobie język obcy i nie widzą efektów, bo nie czują się pewnie podczas rozmów. Przyczyny są różne, a jedną z nich jest koncentrowanie się na wypełnianiu ćwiczeń w książkach od gramatyki. Można przerobić trzy podręczniki i nadal nie mówić, jeśli się nie rozmawia.

Potrafisz mówić płynnie. Jestem tego pewna i z każdą kolejną wypowiedzią robisz postęp. Więcej o sposobach na to, jak nauczyć się mówić w języku obcym przeczytasz w tym wpisie: Jak nauczyć się mówić?

Otocz się językiem.

Wypełnij swój dzień językiem obcym. Czytaj książki, gazety, ulotki. Przeglądaj portale internetowe, strony związane z Twoją branżą, zainteresowaniami.

Dużo słuchaj, nawet jeśli nie koncentrujesz się w stu procentach. Słuchając, przypominasz sobie wymowę, słownictwo, struktury.

Korzystaj z materiałów autentycznych, a nie z czasami naprawdę sztucznych tekstów podręcznikowych.

Wybieraj materiały, które Cię interesują i zanurz się w języku. Więcej na ten temat przeczytasz tu: Nauka dla zabieganych

Wybierz formę nauki.

Są różne możliwości: kurs, lekcje indywidualne, wyjazd, samodzielna nauka. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Niezależnie od tego, jaką formę wybierzesz, otaczaj się językiem każdego dnia. Nawet pięć minut ma znaczenie.

Jeśli chcesz przypomnieć sobie znajomość języka, bardzo Ci zależy, a z jakiegoś powodu nie widzisz efektów lub nie za bardzo wiesz, jak się do tego zabrać, możesz skorzystać z coachingu językowego: Coaching językowy

Wyobraź sobie siebie: Ty i Twój osiągnięty cel językowy. Co widzisz? Co zyskasz? Wypisz sobie te korzyści na kartce.

Warto wrócić do nauki języka. Szkoda, żeby Twój poświęcony czas, wysiłek włożony w naukę nie został wykorzystany.

Więcej wskazówek znajdziesz tu: Rysunkowo o nauce języków

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.